Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Mart 2015, 15:06   #1
eg24
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 01 Şubat 2015
Mesajlar: 6,382
Standart Her nodÜler guatr ameliyat gerektirmez

Iyot eksikligi ile görülme sikligi dogru orantili olan tiroid nodülleri; guatrojen besinler, dogum sayisi, sigara kullanimi, stres, radyasyona maruz kalmak gibi risk faktörlerine bagli olarak da ortaya çikmaktadir. Düzenli doktor takibi gerektiren tiroid nodülleri, yaygin görüsün aksine her zaman ameliyata alinmamalidir. Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Yazicioglu, tiroid biyopsisi sayesinde gereksiz ameliyatlardan kurtulmanin mümkün oldugunu söyledi ve tiroid nodülleri hakkinda bilgi verdi.

Endokrinoloji uzmani takibi gerekli

Tiroid nodülleri, tiroid bezi içinde kivam olarak farkli, yuvarlak ya da oval olusumlardir. Nodüllerin görülme sikligi 18-65 yas arasinda %20-25, 65 yas üstünde ise %35-40 civarindadir. Hastalik, yasla birlikte artis göstermektedir. Nodüller çogunlukla birden fazla olarak görülse de tek olarak da ortaya çikabilir. Genellikle baska nedenlerle yapilan radyolojik incelemeler ya da “check-up” sirasinda saptanan nodüller; öncellikle mutlaka bir endokrinoloji ve metabolizma hastaliklari uzmani tarafindan degerlendirilmelidir.

Bazi sikayetler psikolojik nedenlere bagli

Nodüler guatrli hastalarda tiroid hormon seviyeleri nadiren düsük ya da yüksektir; hormon seviyeleri genellikle normal düzeyde seyreder ve siklikla hiç belirti vermez. Hastalar bazen tiroid bölgesinde hissettigi bazi stres kaynakli belirtileri nodüllerine bagladigindan bu belirtilerin geçmesi için ameliyat olmayi tercih eder. Ancak bu sikayetler nodüller yüzünden degil, çogunlukla psikolojik nedenlere baglidir. Dolayisiyla ameliyat ile nodüllerin alinmasi sikayetleri geçirmeyecektir. Hastalar gereksiz yere ameliyat olmaktan kaçinmalidir.

Soguk nodüllerde kanser riskine dikkat

Tek ya da çok nodül içeren guatrda kanser olasiligi benzerdir. Nodüller soguk ya da sicak nodüller olarak da siniflandirilir. Soguk nodüllerin kanser riski %5-15’lere kadar çiksa da çogu iyi huyludur. Bu nedenle bu nodüllerin ameliyat ile alinmasina gerek yoktur. Sicak nodüllerin kanser olasiligi ise hemen hemen hiç yoktur.

Biyopsi ile gereksiz ameliyat riski ortadan kalkar

Soguk nodüller tespit edildiginde, nodül çapi belli bir boyuta çikmissa tiroid ince igne aspirasyon biyopsisi yapilir. Tiroid biyopsisinin, nodüllerin kanser mi yoksa iyi huylu mu oldugunu degerlendirmede tüm dünyada en geçerli ve degerli yöntemdir. Islem ince bir igne ultrasonografi esliginde ya da ultrasona ihtiyaç duymadan yapilir ve 3-5 dakika sürer. Çogu zaman lokal anesteziye bile gerek yoktur. Biyopsiden sonra hasta günlük isine devam edebilir. Tiroid biyopsisi sayesinde birçok hasta gereksiz ameliyattan kurtulmaktadir.
eg24 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla