Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Mart 2015, 23:46   #1
eg24
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 01 Şubat 2015
Mesajlar: 6,421
Standart Keşanlı Ali Destanı Başlıyor

Doğumunun 100. yılında Haldun Taner ve ölümsüz eseri “Keşanlı Ali Destanı” Samsun’da.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Türkiye'de epik tiyatro türünün öncüsü kabul edilen yazar, öğretim üyesi ve gazeteci Haldun Taner’in doğumunun 100. yılında yazarın en önemli eserlerinden Keşanlı Ali Destanı’nı sahneliyor.

Haldun Taner’in en ünlü eseri olarak kabul edilen, müzikleri Yalçın Tura’ya ait, Türk Tiyatrosu'nun ilk epik oyunu Keşanlı Ali Destanı, 14 Şubat Cumartesi günü Samsun’da perdelerini açıyor.

50 Yıldan Beri Dünya Sahnelerinde.

Dünya prömiyeri Mart 1964’te Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu’nda yapılan, 50 yılı aşkın süredir Türk ve dünya sahnelerinde kendine haklı bir yer edinen Keşanlı Ali Destanı, Türk Tiyatrosu’nun en sevilen eserleri arasında yer alıyor.

Sineklidağ’da Bir Destan

Gecekondu mahallesi Sineklidağ’ın kendine bir kahraman ve bir destan yaratmasının hikayesini, sisteme, sosyal yapıya, bireye, siyasete ve hukuk düzenine eleştirel gerçekçi bir yaklaşım getirerek ele alan Keşanlı Ali Destanı’nı rejisör Melih Öztürk sahneye koydu.

Orkestra şefliği Kıvanç Tepe tarafından gerçekleştirilen oyunun dekor tasarımı Hakkı Kandır’a, kostüm tasarımı Aydan Çınar’a ait. Eserin koro şefliğini Mikhail Iskrov üstleniyor. Koreografisi Seda Ayvazoğlu tarafından yapılan eserin ışık tasarımı ise O. Murat Yılmaz’a ait.

Opera Sanatçılarından Muhteşem Tiyatro Performansı

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından ilk defa sahnelenecek olması nedeniyle ayrı bir heyecanla provaları sürdürülen Keşanlı Ali Destanı Cumartesi günü seyirciyle buluşacak.

Rejisör Melih Öztürk ile yoğun bir çalışma dönemi geçiren 50’ye yakın opera sanatçısı, Türk Tiyatrosu’nun en çarpıcı eserlerinden biri olan Keşanlı Ali Destanı’nda seyirciyi selamlayacak olmanın gururunu yaşıyorlar.

Keşanlı Ali Destanı’nda Keşanlı Ali rolünde Hasan Çelik ve Kıvanç Uğraşbul yer alırlarken, Sezen Alanbay ve Arsen Tekinmirza ise Zilha rolüne hayat veriyorlar. Samsun Devlet Opera ve Balesi korosu ve orkestrasının yer aldığı eserin prömiyer biletleri haftalar öncesinden tükendi.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Keşanlı Ali Destanı ile Haziran ayında Büyük Anadolu Turnesi’ne çıkmayı hedefliyor.
eg24 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla