Alt 25 Şubat 2015, 16:16   #1
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 07 Şubat 2015
Mesajlar: 6,205
Standart Bir kere aldatan bir daha aldatır mı?En önemli ayrılık sebeplerinden biri: aldatma! Erkeklerin süre gelen durumunun yanısıra aldatan kadın sayısındaki artış da dikkat çekici. İşte, hangi cins neden aldatıyor? ve tümüyle aldatma konusu...

Hangimiz çevremizde aldatma yüzünden yıkılan bir yuva, nikah masasına gidecekken aynı sebepten ayrılan iki aşık ya da aldatma korkusu yüzünden evde kalma pahasına evlilikten kaçan birini tanımıyoruz ki! Maalesef bu örnekler yıllarla birlikte artarak büyüyor. Üstelik bahsettiklerimiz tek bir cinse de bağlı değil. Yanlış duymadınız. Aldatma her ne kadar erkeğe özgü bir davranış gibi görünse de, partnerini aldatan kadınların sayısı da hayli fazla, ister erkek olsun ister kadın, neden 'aldatıyorlar' ve aldattığını sanan aslında 'aldanan' mı?

Sebepler kişiye göre değişir

Uzmanlara göre, erkekler çoğunlukla cinsel açıdan farklı tecrübeler yaşama ihtiyacından ve merakından, kadınlar ise duygusal nedenlerden dolayı aldatıyorlar. Üstelik bu davranış biçimi yeni bir sorun değil. Dünün erkek-kadın ilişkilerinin en önemli konusu olan aldatma, bugün de çiftler arasında gündem maddesi olmaya devam ediyor. İlginçtir; araştırmalarda 'aldatma' kelimesi denince kadının da, erkeğin de aklına önce 'erkek' geliyor. Çünkü erkek, bu konuda potansiyel suçlu olarak kabul ediliyor. Kadına ise pek çok kişi aldatmayı yakıştıramıyor.

İşin diğer bir ilginç yanı ise nikahlı çiftler arasında aldatma oranının bekar çiftlere göre daha fazla olduğu. Öncelikle erkeği ele alırsak, yine uzmanlara göre nikah yüzüğünü parmağına takan erkeğin testesteron hormonlarında düşüş oluyor ve kendini ispatlama güdüsüyle heyecanını canlı tutmaya çalışıyor. Bu da erkeklerin aldatma oranlarının neden yüksek olduğunun en kısa yoldan kanıtı olsa gerek!

Duygusal mı, cinsel mi?

Erkekler daha çok işi duygusallığa dönüştürmeden, cinselliğe dayalı aldatmalar yaşıyor. Çünkü gizli buluşmalar, hızlı seks kaçamakları ona heyecan veriyor ve bunu sürekli hale dönüştürüyor. Aksini savunanlar olsa da, bazıları erkekler için aldatmanın çok doğal olduğunu, tesadüfen de olsa ayağına gelen şansı kolay kolay reddetmediğini söylüyor. Erkeklerde aldatma nedenleri arasında ilk sırayı farklı cinsel tecrübeler yaşama ihtiyacı çekiyor. Bunu heyecan, arkadaşlarını etkileme arzusu, aşık olma, sarhoş olma, eşiyle sorunlarından kaçma, kendini kanıtlama, cinsel isteğe karşı koyamama gibi nedenler izliyor.

Duruma kadın açısından bakıldığında ise ibreler tamamen tersine hareket ediyor. Kadın, erkeğe oranla daha zor aldatıyor. Aldattığı zaman da duygularıyla toplum baskısı arasında çatışma yaşıyor. Kadın, erkeğin aksine günübirlik bir ilişkiden çok, uzun süreli ve duygusal bağları kuvvetli bir ilişki yani aşk yaşamak için aldatıyor. Mutsuz kadının aldatma olasılığının çok yüksek olduğunu belirten uzmanlar, kadının aldatmasının da kişiliğine göre farklılık gösterdiğinin altını çiziyorlar. Kadınların aldatma gerekçeleri arasında, mutsuzluk, yeni partnerinin zeki olması, tatminsizlik, aşık olma, eşin ihmali, şefkat özlemi, kendini kanıtlama, kocasından intikam alma, kariyer basamaklarını hızlı tırmanma yer alıyor.

Yapılan bir araştırmada, 'sosyal yapı' da aldatmada önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Tutucu bir çevrede yetişmiş olmak, erken yapılan evlilik, ergenlikte sayıca az kadın-erkek tanımış olmak, görücü usulü evlilik de aldatma nedenleri arasında. Evlilik öncesi cinsel ilişkiye tabu olarak yaklaşan kadınlar, erkeğin mecburen(!) başka kadınlarla ilişkiye girmesini aldatma olarak nitelendirmiyor. Aldatmanın yanında yürüyen bir diğer davranış ise intikam. İntikam için aldatmayı kadınlar tercih ediyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ: Mahmut Şefik (Psikolog)

"Aldattığı için acı çeken, büyük kayıplar yaşayan bir daha aldatmayabilir"

Bir kere aldatan birinin bir daha aldatıp aldatmayacağı sorusunu anlamaya çalışırken, birden çok uçlu bir soruyu yanıtlamaya çalışmış oluruz. Çünkü yanıt cinsiyetimize, yaşımıza, deneyimlerimize, içinde yaşadığımız kültürün ve çağın yapısına göre değişecektir. Gerçekte aldatma eyleminin kişi için ne anlama geldiğine bağlı olarak değişen bir yanıtımız olacak.

Eğer kişi aldatmanın sonucunda acı çekmiş, gerçekten pişman olmuş, yaşamında aksamalar, kayıplar yaşamışsa, aldatma eyleminin bir daha tekrar etmeyeceğini varsayabiliriz. Çünkü insanlar deneyimlerinin sonucuna göre o yaşantıyı yeniden hayatlarına sokmak ya da sokmamak yönünde bir karar verebilirler.

"Bir kere aldattı ve bu bir alışkanlık oldu" şeklindeki bakış açısı, ilginç bir şekilde yeniden aldatmanın gizli kaynaklarından biri gibi durmaktadır. Çünkü çoğunlukla aldatılan eş, derin bir güvensizlik duygusu yaşamakta, aldatılmayı kendisinin bir eksikliği ya da kusuru gibi algılamakta ve çoğunlukla denetimlerini artırmaktadır. Bir kere daha aldatılmamak için daha sıkı kontrol etmekte ve farkında olmadan, aldatan eşe onun 'sadakatsiz bir yapısı' olduğu şeklinde bir geri bildirim vermektedir. Oysa önerimiz; aldatmanın nedenlerini anlamak ve varsa ilişkideki sorunları açık açık dile getirmekten yanadır.


DEMET ŞENER (Manken- Oyuncu)

"Aldatmak insanın kişiliğiyle ilgili"

Bir kere yapan, her zaman yapacak demek değildir. Ya da hiç aldatmamış kişi, ileride de asla aldatmayacak diye bir kural yok. Genelleme yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Kadın ya da erkek, fark etmez... Aldatmak biraz da şartlara, hayat tarzına, kişiliğine göre değişir. Spesifik bir şey söylemek doğru değil bu konuda. Son yıllarda aldatma konusunda kadınların da sayı olarak arttığı gözleniyor. Ben aldatmanın kötü bir şey olduğunu düşünüyorum. Bir İlişki bittiyse karşındakini aldatmak yerine, ayrılmayı tercih etmek gerekir. Bu, kadın için de aynı erkek için de... Aldatma ya da aldatılma durumunda kişi kendini suçlamamalı. Dürüstçe ayrılmak istediğini söylemeli."

JALE YILDIZ (Ev kadını)

"Kadın tavır koyamıyor!"

"Bir kere aldatanın bir daha aldatacağını düşünüyorum. Toplumumuzda özellikle erkekler aldatmaya daha yatkın oluyor. Çünkü Türk kadınları, erkeğe tavır koyma konusunda yetersiz kalıyor; duymazlıktan geliyor; affedici oluyor. Hayat şartları, kadının erkeği affetmesini zorunlu kılıyor. Türkiye'de kadınların çalışma oranı gelişmiş ülkelere göre çok daha düşük. Ekonomik özgürlüğünü kazanamadığı için sineye çekmek zorunda kalıyor. Oysa Avrupa ve Amerika'da, bu konuda kadınlar daha sert tepki gösteriyor ve ilişkiyi bitiriyor. Maddiyat aldatılmanın affedilmesi konusunda belirleyici bir rol oynuyor. İstisnalar vardır mutlaka ama erkek en güzel kadınla birlikte olmasına rağmen aldatabiliyor. Buna en güzel örnek Hülya Avşar. Tescilli güzel olmasına ve pek çok erkeğin hayallerini süslemesine rağmen o da aldatıldı. O da bir süre sineye çekti aldatıldığını. Oysa başından beri biliyordu. Artık her şey ortalıkta konuşulmaya başlayınca, çaresiz boşanmak zorunda kaldı. Üstelik Hülya Avşar örneğinde, aldatmaya rağmen bosanmamanın sebebi maddi yetersizlikler değil. Çocuğunu düşünerek ayrılmadı ama sonunda gelinen nokta aynı oldu: Boşanma! Erkeklerin bu konuda adını temize çıkarması bolca güven vermesi gerekiyor."


NİZAMETTİN ÖZBEN (Editör)

"Aldatmak korkaklıktır"

"Ben cinsiyet ayrımı yapmadan, aldatmayı ahlaki bir çöküş ve kendine güvensizliğin, korkaklığın bir işareti olarak görüyorum. Sevginin bittiği yerde aldatmanın olabileceğini düşünüyorum. Cinsellik, sevgiyle anlam kazanır. Klasik anlamda aldatmak, sadece cinsellik için yapılıyorsa, daha çok dürtüseldir. Bunun insani bir duygu olmadığını düşünüyorum. Burada erdemli olan davranış, bir ilişki yürümüyorsa ve sevgi bitmişse, cesurca ilişkiyi bitirip, yeni bir ilişkiye geçmektir. Bunu yapamayacak kadar korkak, aldatacak kadar ahlaksızsa, yapan bir kere değil, her fırsatta yapabilir. Tabii bu dejenerasyonda toplumu yönlendiren basın organlarının da katkısı oluyor. Kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan birçok diziyle halkın kafası iğdiş ediliyor. İnsanlarımıza adeta gerçek yaşamın bu olduğu empoze ediliyor. Önemli olan bu kirlilikte, onurlu bir yaşam sürebilmek."

GÜLAY KALYONCUOĞLU (Grafiker)

"Yalnız kalan hatasını anlar"

"Bence önemli olan, böyle bir şeye başlamak. Başladıktan sonra bir sonraki daha rahat olacaktır. Aldatmasının sonucunda güzel bir ders almadıysa, o aldatma onu mutsuz etmediyse, tekrar aldatacağını düşünüyorum. Aslında yüzde 90 aldatır, yüzde 10 aldatmaz. Eşiyle yaşadığı ilişkideki sorunlara bağlı biraz da. Eşiyle sorunları çoksa her fırsatta tekrar aldatır. Mutlu olan erkek, eşine saygısı olan erkek aldatmaz diye düşünüyorum. Kadınlar, aldatan erkeğe, sonunda boşanma da olsa mutlaka ders vermeli. Sonuçta tekrar aynı kişiyle evlenilebilir. Ama o dersi aldığını görmek gerek. Erkeğin, hatasını ancak yalnız kalınca anlayacağını düşünüyorum."


CEYDA KÖSE (Sanatçı)

"Kadın, aldatan erkeği hayatından çıkarmalı"

"Bence bir kere aldatan tekrar aldatır. Çünkü onda böyle bir potansiyel var demektir. Erkeklerin aldatmalarının hiçbir sebebi yok, içgüdüsel yapıyorlar. Ellerine fırsat geçtiği anda, bir şeyleri ispatlamak adına gözlerini kırpmadan bunu gerçekleştiriyorlar. Bekarken başıma çok geldi. Ama hepsini terk ettim. Bu kabul edebileceğim bir şey değildi. Şimdi evliyim, eşimin aldattığını duysam, görsem ya da öğrensem hemen terk ederim. Bence kadınlar aldatan erkeği kesinlikle hayatlarından çıkartmalılar. Çünkü bir kere affedince, onlar devamını getireceklerdir. Doğru ve saygı dolu erkeği bulana kadar devam..."

Aldatan erkeği ele veren davranışlar

• Cep telefonuna daha sık mesaj gelmeye başlamışsa ve bunu "Bankanın indirimli günleri, bıktım bu mesajlardan" diye açıklıyorsa,

• Önceleri hafta sonları çalışmıyor olduğu halde birden cumartesi günleri bitirmesi gereken acil işler ortaya çıkıyorsa,

• Size hitap şekli yokken, birdenbire "Sevgilim" diye sesleniyorsa,

• Tanıdığı kişi sayısı arttıysa,

• Sizdeki değişimleri eskiden fark etmezken şimdi en küçük bir ayrıntıyı bile atlamıyorsa,

• Kredi kartı ekstrelerinde birden yüklü artış varsa,

• Kendine daha çok bakmaya başladıysa...

• Yıllardır vazgeçmediği alışkanlıklarından vazgeçiyorsa, dikkatli olun.

Aldatan kadını ele veren davranışlar

• Tarzında değişiklik yaptıysa... Örneğin, önceden hiç babet ayakkabı giymezken birdenbire sevmeye başladıysa,

• Size her zamankinden daha çok özen gösteriyor, ilgiyi abartıyorsa,

• Sık sık iş toplantısı diye şehir dışına çıkmaya başladıysa,

• Akşamları kız arkadaşlarıyla bir yerlerde toplanıp, gece geç saatlerde üzerine erkek parfümü sinmiş olarak dönüyorsa,

• Sevişme isteğinizi hep geri çeviriyorsa,

• Sık sık dalıyor, evdeki işlerini ihmal ediyor, çalan her telefona koşuyorsa, tehlike çanları çalıyor demektir.
meltem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

spacer
bursa merkez escort görükle escort bayan görükle escort türk sikiş rokettuberokettube canlı bahis bahis bahis ankara travestileri ankara escort bahis siteleri sikiş izle

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51