Konu: Evrim Nedir?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Eylül 2018, 17:19   #1
buse
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 06 Şubat 2015
Mesajlar: 7,475
Standart Evrim Nedir?
Evrim Teorisi, esasen zaman içerisinde türlerin değişimini belirten bilimsel bir teoridir. Türlerin değişmesi için birçok farklı yol var, ancak bunların çoğu Doğal Seleksiyon fikrine dayanıyor .Doğal Seleksiyon yoluyla Evrim Teorisi, zamanla değişimin kanıtlarını ve bunun nasıl gerçekleştiğine dair bir mekanizmayı bir araya getiren ilk bilimsel teoridir.
EVRİM TEORİSİNİN TARİHİ
Özellikleri, ebeveynlerden yavruya aktarıldığı fikri, eski Yunan filozoflarının zamanından beri var olmuştur.
1700’lerin sonlarında türlerin zaman içerisinde değişen ilk teorilerini gördü. Comte de Buffon ve Charles Darwin’in dedesi Erasmus Darwin gibi bilim adamları , türlerin zaman içinde değiştiğini öne sürdüler; ancak hiçbir kişi, neden değiştiklerini açıklayamadı.Düşüncelerin o sırada kabul edilen dini görüşlerle karşılaştırıldığında ne kadar tartışmalı olduğu fikrini de öne sürdüler.
Comte de Buffon öğrencisi John Baptiste Lamarck , zamanla değişen ilk halka açık türler üreten ilk kişiydi . Bununla birlikte, teorisinin bir kısmı yanlıştı. Lamarck edinilen özelliklerin yavrulara geçmesini önerdi. Georges Cuvier , teorinin bu kısmının yanlış olduğunu kanıtlayabildi, bir zamanlar evrimleşmiş ve nesli tükenmiş bir canlı türü olduğuna dair kanıtlara sahipti.
Cuvier felakete inanmıştı, yani bu değişimler ve doğadaki yokoluşlar aniden ve şiddetle gerçekleşti. James Hutton ve Charles Lyell, Cuvier’in üniformiter düşünceyle tartışmalarına karşıydı. Bu teori değişmelerin yavaş ilerlediğini ve zamanla biriktiğini söylemişti.

DARWİN VE DOĞAL SELEKSİYON
Bazen “en değerli kişinin hayatta kalması” olarak adlandırılan Doğal Seleksiyon, Charles Darwin tarafından Türlerin Kökeni Üzerine adlı kitabında daha da açıklandı .Kitapta Darwin, çevrelerine en uygun özelliklere sahip bireylerin, çoğaltmak için yaşadıklarını ve bu istenen özelliklerin yavrularına geçmesi tanımını öne sürdü.
Bir kişinin olumlu özelliklerinden daha azı varsa, ölecek ve bu nitelikleri geçmeyeceklerdi. Zamanla, yalnızca türlerin “en fitt” özelliklerinden kurtuldu. Sonunda, yeterli zaman geçtikten sonra, bu küçük uyarlamalar yeni türler yaratmak için toplanırdı. Bu değişiklikler tam da bizdik ‘insanlar’.
O zamanlar bu fikri ortaya koyan tek kişi Darwin değildi. Alfred Russel Wallace da kanıtlara sahipti ve aynı zamanda Darwin ile aynı sonuçlara vardı. Kısa bir süre birlikte çalışmışlar ve ortaklaşa bulgularını sunmuşlardır. Darwin ve Wallace, çeşitli gezilerinden dolayı dünyanın dört bir yanından gelen deliller ile bilimsel topluluktan fikirleri hakkında olumlu yanıtlar aldı. Ortaklık, Darwin kitabını yayınladığında sona erdi.
Doğal Seleksiyon yoluyla Evrim Teorisinin çok önemli bir parçası, bireylerin evrimleşemeyeceği anlayışıdır; sadece kendi çevrelerine uyum sağlayabilirler. Bu adaptasyonlar zamanla artar ve nihayetinde tüm tür daha önce olduğu gibi gelişti.
Bu, yeni türlerin oluşmasına ve bazen eski türlerin yok olmasına neden olabilir.
EVRİMİN KANITI
Evrim Teorisini destekleyen pek çok delil vardır. Darwin onları birbirine bağlamak için benzer türden anatomilere dayanıyordu. Ayrıca, zamanla türlerin vücut yapısında ufak değişiklikler gösteren ve genellikle körelmiş yapılara yol açan bazı fosil kanıtları vardı . Tabii ki, fosil de”eksik bağlantılar” var. Bugünün teknolojisi ile evrim için başka birçok kanıt türü vardır.Buna, farklı türlerin embriyolarındaki benzerlikler, tüm türlerde bulunan aynı DNA dizileri ve DNA mutasyonlarının mikroevrimde nasıl çalıştığının anlaşılması da dahildir
EVRİM TEORİSİ ANLAŞMAZLIĞI
Günümüzde Evrim Teorisi, medyada sıklıkla tartışmalı bir konu olarak tasvir edilmektedir. İlkel evrim ve insanların maymunlardan evrimleştiği fikri, bilimsel ve dini cemaatler arasındaki sürtüşmenin temel bir noktası olmuştur. Politikacılar ve mahkeme kararları, okulların evrimi öğretip öğretmemesi gerekip gerekmediğini tartışmaya açtılar ya da Akıllı Tasarım veya Yaratılışçılık gibi alternatif bakış açılarından ders verme gibi planlar yaptılar.
BİYOLOJİDE EVRİM TEORİSİ
Evrim Teorisi, çoğu zaman, Biyolojinin tüm konularını birbirine bağlayan başlıca temel tema olarak görülüyor. Genetik, Nüfus Biyolojisi, Anatomi ve Fizyoloji ve Embriyoloji gibi konuları içerir. Teori zamanla gelişip büyümüş olsa da 1800’lü yıllarda Darwin tarafından ortaya konan ilkeler bugün de geçerli.
buse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla